Co to jest mostek termiczny i czym to grozi?
Ostateczne koszty ogrzewania budynku uzależnione są od wielu czynników. Odpowiedni standard energetyczny budynku można bowiem osiągnąć, wybierając, chociażby odpowiednie okna i drzwi, które pozwolą zminimalizować straty ciepła. Na etapie budowy zadbać powinniśmy też o prawidłowe wykonanie izolacji — zarówno fundamentów, jak i również wylewki, ścian czy wreszcie samego dachu. By jednak wnętrze przyszłego domu także zimą było odpowiednio ciepłe i ekonomiczne w utrzymaniu, powinniśmy poświęcić nieco naszej uwagi zagadnieniu, jakim są mostki termiczne. To one mogą bowiem stanąć na naszej drodze do maksymalnie niskich rachunków za ogrzewanie.
Co to jest mostek termiczny?
To samo co mostek cieplny i oznacza nic innego, jak luki oraz szczeliny, przez które dochodzi do strat ciepła w danym budynku. W budownictwie dzieli się je na punktowe oraz liniowe. Punktowymi będą te miejsca, w których dana przegroda została przykładowo przewiercona pod miejsce na śrubę czy też element jakiejś instalacji. W tym przypadku straty ciepła są nieznaczne. Liniowy mostek termiczny powstać może natomiast w wyniku złego doboru materiałów lub niedokładnie wykonanych prac budowlanych.
Najczęściej powstaje:
- przy oknach i drzwiach,
- w miejscu, gdzie ściany zewnętrzne łączą się ze stropem,
- przy kominach,
- w miejscu łączenia materiałów izolacyjnych na fundamentach, posadzce, ścianach lub dachu.
To o czym nie należy zapominać to fakt, że ich skutkiem będą nie tylko nadmierne straty ciepła, lecz także większe prawdopodobieństwo kumulowania się wilgoci, a co za tym idzie, powstawania grzybów i pleśni.
Jak zapobiegać powstawaniu mostków cieplnych?
Tak, jak można się już domyślić, podstawowym sposobem na zapobieganie mostkom termicznym jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych oraz ich prawidłowe wykorzystanie. Kluczowej jest więc odpowiednie osadzenie okien i drzwi w warstwie izolacji, a także odpowiednie wykonanie termoizolacji fundamentów, wylewki, ścian oraz dachu. Stosując płyty styropianowe, możemy zdecydować się na płyty frezowane, które obniżają ryzyko powstawania niechcianych szczelin do minimum. W przypadku gładkich płyt musimy pamiętać natomiast o bardzo dokładnym wypełnieniu szczelin pianką poliuretanową.
Jak usunąć mostek termiczny?
Ich likwidacja na etapie budowy wydaje się prosta. Co, jednak gdy dom już stoi, a rachunki za ogrzewanie rosną? Prawie każdy mostek termiczny w domu, który już jest użytkowany, będzie można usunąć, choć zadanie nie będzie należeć do łatwych. Najpierw trzeba oczywiście wykonać badanie termowizyjne, które pozwoli zlokalizować wszystkie nieszczelne miejsca. Później rodzaj prac zależy od tego, którędy ucieka ciepło. Naszym celem zawsze będzie jednak uzupełnienie ciągłości izolacji.
W przypadku dachu może okazać się konieczne dołożenie nowej warstwy wełny mineralnej. Ściany zewnętrzne docieplić można natomiast np. za pomocą tzw. “elewacji wentylowanej”. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto skonsultować swoje możliwości z firmą specjalizującą się w termoizolacjach.