Jak ocieplić poddasze styropianem?
Naszym podstawowym celem będzie oczywiście poprawa efektywności energetycznej budynku. Przez poszycie dachowe może uciekać bowiem nawet 30% ciepła. Dobrze wykonane ocieplenie poddasza styropianem od wewnątrz między krokwiami i pod nimi bądź samego dachu od zewnątrz na krokwiach to jednak nie tylko skuteczne ocieplanie i sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Ocieplenie strychu od wewnątrz bądź całego zadaszenia od zewnątrz na krokwiach to również sposób na efektywne tłumienie hałasów dobiegających z zewnątrz, w tym przede wszystkim hałasów generowanych przez silne wiatry, krople deszczu czy gradu. Dlaczego warto jednak wybrać właśnie styropian do ocieplania poddasza użytkowego, strychu lub samego zadaszenia? Jaki będzie najlepszy?
Najważniejsze zalety styropianu przy ocieplaniu poddaszy i dachów
To, co najczęściej przeważa o zastosowaniu styropianu do ocieplania poddasza użytkowego, strychu bądź samego dachu to stosunkowo niski koszt materiałów. Poza tym inwestorzy cenią sobie także jego naprawdę dobre właściwości izolacyjne, wysoką odporność na wilgotność oraz wytrzymałość. Profesjonalnie wykonane ocieplenie poddasza styropianem od wewnątrz lub dachu od zewnątrz to nawet 40 lat izolacji o odpowiednich parametrach.
Jaki styropian do ocieplenia strychu lub poddasza użytkowego między krokwiami będzie najlepszy?
W budownictwie tradycyjnym zalecana grubość płyt to 15 cm dla warstwy montowanej od wewnątrz między krokwiami oraz kolejne 15 cm dla warstwy pod nimi. Styropian między krokwie i pod nie do ocieplenia poddasza użytkowego bądź strychu to zazwyczaj białe lub grafitowe płyty typu dach-podłoga EPS 60, 80, a nawet 150 lub 200. Mostki termiczne mogą pomóc ograniczyć płyty frezowane. Dla budownictwa pasywnego do ocieplenia strychu lub poddasza użytkowego od wewnątrz warto natomiast wybierać dedykowane rozwiązania, takie jak np. płyty do ocieplania Yetico Passive Premium.
Jakiego rodzaju styropian wybrać do ocieplania dachów od zewnątrz?
Zamiast ocieplenia poddasza użytkowego czy też strychu od wewnątrz styropianem między krokwiami i pod nimi możemy wybrać samo ocieplenie dachu styropianem od zewnątrz. W przypadku dachów skośnych płyty montuje się na krokwiach, a dokładniej na przymocowanych do nich deskach. Ten sposób ocieplania zapewnia warstwę izolacyjną, która zmniejsza nie tylko straty ciepła, lecz także zapobiega przemarzaniu elementów konstrukcyjnych. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na płyty EPS 100 lub 200 o grubości od 10 mm do 250 mm. Jeśli ocieplanie wykonujemy na dachu płaskim, również zalecane są płyty EPS 100 oraz 200, jednak ze względu na możliwość wyprofilowania z ich pomocą spadków do odprowadzania wód opadowych zastosować należy płyty o różnej grubości. Dodatkowo te, które mają zostać zamocowane w skrajnych pasach, warto przymocować mechaniczne, by całość stała się odporna na niekorzystne działanie wiatrów. Zarówno ocieplanie strychu od wewnątrz, jak i również wykonywanie termoizolacji zadaszenia od zewnątrz nie musi oznaczać więc stosowania wełny mineralnej, piany PUR czy innych drogich materiałów, by było skuteczne.