Styropian frezowany czy gładki — Jaki wybrać?

2022-11-15
Styropian frezowany czy gładki — Jaki wybrać?

Przed zakupem materiału do ocieplenia budynku należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, które powinny determinować nasz ostateczny wybór. Trzeba sobie odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy w danym przypadku lepszy będzie styropian frezowany, czy nie? Czym różni się jednak styropian z frezem od tego gładkiego? Jakie wady i zalety mają oba te rozwiązania?

Styropian frezowany a gładki — podstawowa różnica

Ich parametry mogą być identyczne, ponieważ mogą mieć identyczny skład. Właściwości takie jak gęstość czy izolacyjność mogą być więc dokładnie takie same w obu przypadkach. To, co różni oba te produkty to ich kształt oraz budowa.

Frezowanie styropianu ma umożliwiać montaż na zakładkę, a to ma z kolei zapobiegać powstawaniu tzw. mostków termicznych, przez które może z budynku może uciekać ciepło. Płyty będą posiadać więc kilkucentymetrowe wcięcia i odpowiednio duże wypustki na brzegach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że grubość płyt nie będzie większa niż 15 cm. Gładkie płyty nie są w żaden sposób profilowane. Są to więc po prostu prostopadłościany z prostymi brzegami, w przypadku których łączenia zabezpiecza się pianką poliuretanową.

Styropian frezowany czy nie – kiedy sprawdzą się poszczególne rodzaje płyt?

Wszystko zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak grubą warstwę izolacji chcemy zastosować w danym przypadku. Nie możemy bowiem zapomnieć o tym, że styropian frezowany może mieć maksymalnie 15 cm grubości. Przy cieńszych płytach to właśnie frezowanie skuteczniej zabezpieczy budynek przed utratą ciepła w miejscu łączenia. Powyżej 15 cm grubości zabezpieczenie szpar pianką poliuretanową będzie równie skuteczne.

Do zalet gładkich płyt należy zaliczyć przede wszystkim ich szybki oraz bezproblemowy montaż, przy którym zadbać należy jedynie o odpowiedni klej oraz równe ułożenie poszczególnych elementów.

Jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć efektywność izolacji, możemy zdecydować się na płyty grafitowe, które jeszcze lepiej izolują ciepło niż klasycznie białe rozwiązania. Największą zaletą styropianu frezowanego jest oczywiście to, że w zasadzie niweluje wszelkie mostki termiczne. Jeśli będzie do tego grafitowy, możemy uzyskać naprawdę efektywną izolację. Ograniczać będzie nas jedynie jego maksymalna grubość oraz fakt, że zaleca się montować go wyłącznie na idealnie gładkich powierzchniach. Poza tym warto mieć na uwadze, że jego montaż wiąże się z reguły z generowaniem większej liczby odpadów.

styropian grafitowy swisspor lambda

Szeroki wybór rozwiązań to możliwość uzyskania najlepszych efektów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw poszczególnych rozwiązań, a także zapoznać się z parametrami produktów, do których mamy dostęp. Tylko wtedy możemy uzyskać najlepsze efekty pod kątem izolacyjności i jednocześnie maksymalnie zoptymalizować koszty wykonania ocieplenia. To, który styropian fasadowy koniec końców zamówimy, powinno uwzględniać aktualny stan budynku, standard energetyczny, jak inwestor chce uzyskać, czy wreszcie nasze możliwości jako wykonawcy ocieplenia.

Polecane

pixel