Styropian biały czy grafitowy ? Który wybrać ?

2020-03-21
Styropian biały czy grafitowy ? Który wybrać ?

Styropian to najpopularniejszy materiał służący do zewnętrznej termoizolacji budynków. Jest przede wszystkim tańszy od chociażby wełny czy pianki poliuretanowej, a wykazuje się podobnymi parametrami izolacyjnymi ponadto jest o materiał ekologiczny i sprawdzony w budownictwie od wielu lat. Wybór surowca do izolacji zależy od preferencji inwestora oraz założeń projektowych budynku. Jaki jednak styropian sprawdzi się najlepiej?

Styropian biały a grafitowy

Na rynku od lat konkurują między sobą dwa rodzaje styropianów: biały oraz grafitowy (zwany również szarym). Ich właściwości znacząco różnią się między sobą. Warto więc zaznajomić się z wadami i zaletami obu tych materiałów i poznać i właściwości przed podjęciem właściwej decyzji. Do grona tych produktów w ostatnim czasie dołączają styropiany trzeciej generacji łączące zalety obu tych wariantów, zespolone płyty grafitowe z białą powłoką antyrefleksyjną np. Lambda White.

Energooszczędność za rozsądną cenę

Elewacja to kluczowy element ochrony przed utratą ciepła całego budynku. Przyjmuje się, że do ocieplenia ścian zewnętrznych należy używać płyt o możliwie najlepszym współczynniku lambda (λ) 

Dostępne w ofercie różnych producentów styropiany białe uzyskują bardzo różne właściwości termoizolacyjne, zaczynające się od λ=0,045 a kończące na λ=0,038. Warto przy tym zauważyć, że im lepszy pod tym względem jest biały styropian, tym więcej trzeba za niego zapłacić. I tak dla przykładu tego typu produkt o wartości λ=0,038 kosztuje bardzo często tyle samo lub nawet więcej niż styropian grafitowy z lambdą równą 0,033 lub 0,032 tej samej grubości.  Różnica w cenie miedzy styropianem białym a grafitowym nie jest więc ogromna, a rosnąca popularność tych produktów sprawia, że różnica ta z każdym rokiem maleje. Szacuje się, że w najbliższych latach sprzedaż styropianów grafitowych prześcignie ilość tradycyjnych białych EPS. 

Grafitowe styropiany zyskują na znaczeniu zwłaszcza w budownictwie pasywnym. Dzięki nim można osiągnąć wysoki stopień zabezpieczenia przed utratą ciepła w rozsądnej cenie.

Specjalne zalecenia przy montażu styropianu

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że szary styropian jest produktem nieco bardziej wymagającym w trakcie aplikacji. Wynika to z jego specjalnych właściwości: wykazuje się znacznie mniejszą lepkością i ze względu na dodatek grafitu jest bardziej śliski niż biały odpowiednik. Dlatego też montaż styropianu szarego wymaga użycia dobrej jakości kleju, a także przeszlifowania oraz odpylenia płyty styropianowej przed nałożeniem warstwy klejącej. Należy pamiętać, że klej zawsze nanosimy na płytę styropianowa metodą obwodową i na placki tak aby łączka powierzchnia kleju stanowiła ok 60% powierzchni. Klej nanosimy na styropian, nigdy na ścianę, Pominięcie któregokolwiek z tych etapów jest błędem konstrukcyjnym, który z pewnością odbije się na jakości wykonania i termoizolacyjności budynku. Dlatego  też jeśli nie mamy pewności jak prawidłowo wykonać docieplenie warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Zgodnie z instrukcją producentów styropianu, styropiany grafitowe podczas aplikacji zawsze należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, nie zastosowanie się do tego może prowadzić do odkształcania się płyt na elewacji a w skrajnie niekorzystnych warunkach nawet od odpadania płyt od ściany budynku. Skutecznym sposobem na uniknięcie tych problemów jest zastosowanie maskujących siatek ruszowaniowych lub użyjcie produktu trzeciej generacji Lambda White firmy swisspor, którego rozwiązania techniczne eliminują możliwość występowania niepożądanych efektów.

Wszystkie rodzaje styropiau charakteryzują się dobrą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Są materiałami samogasnącymi i świetnie spisują się jako izolacja termiczna budynków.

Podsumowanie

Styropian grafitowy na skutek zmieniających się warunków technicznych w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności, staję się wręcz produktem masowym. Delikatnie wyższe koszty zakupu i montażu rekompensują jego szczególne właściwości. Z tego względu chętnie wykorzystywany jest w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, a coraz częściej jako tradycyjny izolator. Biały styropian stanowi z kolei dobre rozwiązanie w momencie, gdy chce się docieplić budynek bez nadwyrężania domowego budżetu.

Polecane

pixel